Energetyka oparta na źródłach ciepła wykorzystujących energie odnawialną powoli staje się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości

      Pompy ciepła to jedno z rozwiązań, które pozwala na wyeliminowanie z procesu ogrzewania paliw kopalnych mających negatywny wpływ na nasze środowisko. Sprawia to więc, że należą do najczęściej wybieranych źródeł ciepła, zarówno w przypadku nowych jak i istniejących domów, w których modernizowana jest instalacja grzewcza. Dodatkowym atutem przemawiającym za montażem pomp ciepła są dofinansowania,  jak chociażby ogólnopolski  program „Czyste Powietrze”, polegający na wsparciu finansowym wymiany źródła ciepła w istniejących budynkach.  Zakup wraz z montażem pompy ciepła w domu jednorodzinnym można także odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

      Niezwykle istotna jest również wszechstronność pomp ciepła, a więc wykorzystanie tego urządzenia do ogrzewania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także  chłodzenia . Nie bez znaczenia pozostaje także wysoki komfort obsługi urządzenia, ponieważ pompy ciepła są systemami praktycznie bezobsługowymi.

Należy jednak budynków modernizowanych posiada odbiorniki ciepła w formie grzejników, które w celu zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniu, wymagają wyższej temperatury zasilania. W związku z tym, iż pompy ciepła pracują najefektywniej z ogrzewaniem niskotemperaturowym, podczas decyzji o przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych, warto rozważyć wymianę grzejników na ogrzewanie podłogowe, które pozwoli obniżyć parametry pracy instalacji, co przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

 

Jaką pompę ciepła wybrać w modernizacji instalacji grzewczej istniejącego budynku? 

      Szwedzka firma NIBE posiada w swojej ofercie różnorodne modele pomp ciepła, które idealnie dostosują się do różnych temperatur zasilania centralnego ogrzewania. Dzięki temu zapewniają wszechstronne rozwiązanie do zastosowania w każdym modernizowanym budynku.

 

Pompa Ciepła NIBE SHB typu HYDROBOX – Nowość w ofercie NIBE!

      Zarówno w budynkach nowych, jak i tych modernizowanych, świetnie sprawdzi się powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT z nową jednostką wewnętrzną NIBE SHB, dedykowaną do współpracy z jednostką zewnętrzną NIBE AMS. Obie jednostki zespolone są instalacją wypełnioną czynnikiem chłodniczym. Kontrolę nad urządzeniami stanowi wbudowany sterownik NIBE SMO z wyświetlaczem, który zapewni podłączenie i kontrolę systemu chłodniczego, rekuperatora NIBE ERS, instalacji fotowoltaicznej NIBE PV a także wielu innych funkcji. Jednostka wewnętrzna NIBE SHB, ze względu na wyjątkowo kompaktową konstrukcję, bardzo dobrze sprawdzi się w modernizowanych budynkach, w których miejsce na kotłownię jest ograniczone. Niezaprzeczalną zaletą pompy są wbudowane komponenty, które zapewniają szybką instalację systemu na zasadzie Plug&Play, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Ponadto NIBE SHB wyposażona jest w podgrzewacz pomocniczy, zawór trójdrogowy grupę bezpieczeństwa, naczynie przeponowe oraz elektronicznie sterowaną pompę obiegową i skraplacz. Dostępne modele: SHB 20-06, SHB 20-12, SHB 10-16.

 

Wysokotemperaturowa Pompa Ciepła NIBE S2125

 

      W budynkach modernizowanych, w których inwestor zdecydował się na pozostawienie narzędzi ciepła pracujących na wysokim parametrze, istotne jest, aby prawidłowo dobrać pompę ciepła, która będzie w stanie zaopatrzyć budynek w odpowiednią ilość ciepła. W ofercie firmy NIBE znajdują się rozwiązania, które zapewnią optymalne działanie systemu grzewczego w opisanym budynku. Jednym z takich urządzeń jest wysokotemperaturowa pompa ciepła typu monoblok NIBE S2125, która poprzez zastosowany czynnik R290, osiąga na zasilaniu systemu grzewczego do 75oC. Urządzenie stanowi przełom w technologii powietrznych pomp ciepła typu powietrze/woda, osiągając sezonowy współczynnik efektywności SCOP na tym samym poziomie, co pompy ciepła solanka/woda. NIBE S2125 została stworzona tak, aby móc współpracować z innymi źródłami ciepła jakimi są, np. kotły elektryczne, olejowe, gazowe. W celu produkcji ciepłej wody użytkowej wymagane jest podłączenie do pompy ciepła zasobnika c.w.u. np. NIBE BA-ST 90XX-1FEDC  lub centrali wewnętrznej SHK 200M lub NIBE VVM 225/310/500/S320 z wbudowanym sterownikiem.

 

Gruntowe pompy ciepła NIBE

     

Kolejnym rozwiązaniem i alternatywą dla powietrznych pomp ciepła jest szeroka gama gruntowych pomp ciepła NIBE, które są w stanie zapewnić wysoką temperaturę zasilania, tj. do 65oC. Pompy ciepła dostępne są jako jednostki dwufunkcyjne z wbudowanym zbiornikiem wody użytkowej a także jako jednostki jednofunkcyjne, bez zbiornika. Dzięki niezwykle bogatej ofercie akcesoriów można poszerzyć funkcję systemu z gruntową pompą ciepła ponad te podstawowe, a także konfigurację systemu z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi. Jest to idealne rozwiązanie w budynkach modernizowanych, w których inwestor nie chce lub nie ma możliwości wymiany istniejących odbiorników ciepła.
Koszty eksploatacyjne zależne są od wielu czynników, m.in. modelu pompy ciepła, temperatury otoczenia oraz komfortu cieplnego, jakiego oczekujemy w pomieszczeniach. Użytkownik pompy ciepła również ma wpływ na ilość zużytej energii elektrycznej. Sterowniki z oferty NIBE, posiadają możliwość ustawienia harmonogramu pracy, który pozwala na kontrolę temperatury w pomieszczeniach w wyznaczonych godzinach, tak aby dopasować komfort cieplny do potrzeb domowników.

 

Skorzystaj z promocji na pompy ciepła NIBE! 

Dowiedz się więcej